Najlepsze konto bankowe - co powinno mieć?

Środa, 28 Grudzień 2016 16:44

Najlepsze konto bankowe to takie, które spełnia wszystkie nasze oczekiwania. Banał? Niekoniecznie, bo dla każdego oznacza to coś innego. Potrzeby również możemy mieć inne, zależne od wieku, sytuacji społecznej, wykonywanego zawodu, a nawet podejścia do życia. Najlepsze konto bankowe powinno je wszystkie uwzględniać i być powiernikiem naszych finansów. Pytanie brzmi jednak: czy takie konto w ogóle istnieje?

 


 

 

Dzisiaj to banki muszą zabiegać o klientów. Czasy, w których społeczeństwo mogło wybierać tylko pomiędzy dwoma bankami dawno odeszły do lamusa. Obecnie na rynku polskim działa kilkanaście instytucji bankowych, które przechowują nasz oszczędności. Co ważne, w każdej chwili możemy zrezygnować z usług naszego banku i założyć konto w innym gdzie zaproponują nam lepsze warunki. I to właśnie one decydują o tym, czy dane konto możemy określić jako idealne.

Bezpieczne pieniądze

Pierwszym czynnikiem wpływającym na ocenę wartości konta jest sytuacja banku. Każda instytucja posługująca się tą nazwą podlega kontroli Krajowego Nadzoru Finansowego, a to oznacza, że musi ona spełniać określone warunki, szczególnie pod względem zabezpieczenia finansów swoich klientów. Dlatego zakładanie konta w tzw. parabankach, które kuszą ciekawymi bonusami, zawsze wiązać się będzie z możliwością utraty wszystkich oszczędności i to bezpowrotnie. Jeśli więc nazwa banku nic nam nie mówi, lepiej omijać go szerokim łukiem.

Bezpłatne konto osobiste

Klienci banków najlepszym kontem określają takie, w którym jego posiadanie jest całkowicie bezkosztowe. To prawda, takie konta istnieją, ale tylko przy określonych warunkach korzystania z konta, czyli wykonywania za jego pomocą określonych operacji. Na konto za 0 zł powinno składać się: darmowe otwarcie i prowadzenie konta, bezpłatne przelewy przez internet, brak opłat za kartę płatniczą i wypłaty z innych bankomatów. Jeśli do tego bank wyda nam jeszcze kartę debetową bez żadnych opłat, rzeczywiście możemy mówić o koncie idealnym. Pamiętajmy jednak, że w umowie powinny być dokładni określony zasady, decydujące o tym, kiedy konto jest darmowe. Zwykle związane jest to z określonymi wpływami na konto czy liczbą wykonanych przelewów i transakcji kartą w ciągu miesiąca.

Przykład obostrzeń korzystania z tzw. konta darmowego w Banku BGŻ BNP Paribas

  • 0 zł za prowadzenie konta pod warunkiem wpływu w wysokości min. 1000 zł
  • 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów na świecie
  • 0 zł za realizację zleceń stałych i poleceń zapłaty
  • 0 zł za internetowe przelewy krajowe w złotych
  • 0 zł za obsługę karty do konta dla posiadacza konta – wystarczy, że w każdym miesiącu/cyklu prowizyjnym wykonasz tą kartą transakcje bezgotówkowe na kwotę minimum 300 zł; w przeciwnym przypadku opłata wyniesie 7 zł miesięcznie

To czy jesteśmy w stanie pogodzić się ze spełnieniem warunków co miesiąc, zależy od nas i naszych preferencji finansowych. Analizując ten konkretny przypadek, wystarczy przelewać minimalną krajową, aby konto było darmowe. Karta płatnicza może być nieco bardziej problematyczna – o ile mieszkańcy miast nie powinni mieć problemu ze spełnieniem warunku, o tyle mieszkańcy wsi, gdzie korzystanie z kart płatniczych nie jest tak popularne mogą wybrać ofertę innego banku.

Programy lojalnościowe i system obsługi online

To jednak nie wszystko, co decyduje o tym, że konto jest idealne. Korzystanie z niego również powinno być bez zarzutu. O tym z kolei decyduje sprawny system bankowy, najlepiej rozbudowany o usługi elektroniczne oraz możliwość mobilnego zarządzania kontem. Nie każdy bank umożliwia korzystanie z ze swoich produktów tylko przez internet, często niektóre oferty zrealizowane mogą być wyłącznie w siedzibie banku a to już mało wygodne. Rozbudowana sieć bankomatów z pewnością ułatwi korzystanie z konta, a jeśli jego założenie będzie dodatkowo wiązać się z ciekawymi bonusami, jak bezpłatna karta kredytowa czy wyższe oprocentowanie na lokacie to potencjalny klient na pewno nie będzie się długo zastanawiał. Ciekawym rozwiązaniem, proponowanym przez niektóre banki, są również bonusy za korzystanie z konta, jak zwrot części kosztów za zakupy czy korzystanie z opcji płacenia telefonem. Jednak konto idealne nie musi mieć tego wszystkiego na raz, bo każdy klient ma inne potrzeby i zadowalać będzie go inny zestaw korzyści.

Zmieniony: Środa, 28 Grudzień 2016 16:55