Zaczynasz inwestować? Poznaj zasady

PDF Drukuj Email
Poniedziałek, 03 Listopad 2014 09:49

Chcąc pomnażać swoje oszczędności, warto postawić na inwestowanie. Chociaż jest to trudna sztuka, zaznajomienie się z najważniejszymi zasadami pozwoli Ci ograniczyć ryzyko, a następnie krok po kroku osiągać zyski. Poznaj najważniejsze wytyczne początkującego inwestora.

 

 

Inwestuj w to, o czym masz pojęcie

Inwestowanie nie jest łatwe, szczególnie gdy nie masz pojęcia, o co chodzi. Dlatego też najlepiej wybierać takie instrumenty inwestycyjne, w zakresie których posiadasz choćby podstawową wiedzę. Jeżeli zdecydujesz się na instrument, który jest popularny wśród profesjonalnych inwestorów, a sam niewiele wiesz na jego temat, jesteś z góry skazany na porażkę.

Inwestowanie wszystkich oszczędności jest zabronione

Jeżeli chcesz ograniczyć ryzyko inwestycyjne, pod żadnym pozorem nie przeznaczaj na inwestycje wszystkich oszczędności. Szczególnie, jeśli tworzą one Twoją poduszkę finansową. W ten sposób bardzo łatwo wpaść w problemy finansowe, jeżeli podczas inwestowania dojdzie do strat.

Staraj się przeznaczać na inwestycje wyłącznie ten kapitał, z którego stratą będziesz mógł się pogodzić, i którego strata nie wpędzi Cię w długi.

Ważna dywersyfikacja

By do minimum ograniczyć ryzyko inwestycyjne, pamiętaj o zasadzie dywersyfikacji. Zawsze kieruj się powiedzeniem – „nigdy nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka”. W ten sposób uchronisz się przed stratą ulokowanego w daną inwestycję kapitału. Stosuj dywersyfikację, inwestując w zróżnicowane instrumenty inwestycyjne – najlepiej o różnorodnym stopniu ryzyka.

Inwestuj te pieniądze, które sam posiadasz

Jeżeli nie chcesz, by inwestowanie zrujnowało Twoje finanse, lokuj wyłącznie ten kapitał, którego jesteś posiadaczem. Pod żadnym pozorem nie zaciągaj kredytów bankowych, nie bierz pożyczek, nie wspomagaj się pieniędzmi znajomych. Dlaczego?

Gdy w inwestowaniu Ci się nie powiedzie, stracisz pożyczone środki. I bez względu na wszystko, prędzej czy później będziesz je musiał zwrócić. Jeżeli nie będziesz miał z czego, z pewnością zaciągniesz kredyt i w ten sposób dopadnie Cię spirala zadłużenia, z której trudno się wydostać.

Powyższe wytyczne to najbardziej podstawowe zasady, którymi powinien kierować się każdy początkujący inwestor. Ich przestrzeganie zmniejszy ryzyko inwestycyjne
Zmieniony: Poniedziałek, 03 Listopad 2014 16:20