Co powodują na rynku dźwignie finansowe?

Poniedziałek, 22 Wrzesień 2014 00:00
Na rynku walutowym najczęściej zmiany są niewielkie. Fakt ten sprawia, że inwestorzy chętnie korzystają z tak zwanej dźwigni finansowej, gdyż pozwala ona na zwiększenie dochodów.

Dźwignia finansowa jest jednym z instrumentów, po jakie inwestorzy działający na międzynarodowym rynku walut sięgają bardzo chętnie. Najczęściej specjaliści mówią o niej w kontekście możliwości zwiększenia posiadanego kapitału i tym samym osiągnięciu wyższych zysków niż byłoby to możliwe w sytuacji, gdyby inwestor lokował wyłącznie posiadany kapitał. Warto przy tym dodać, że większość brokerów oferuje dźwignię w wysokości od 1:50 do 1:200, choć początkującym inwestorom zaleca się ostrożność i korzystanie z dźwigni poniżej 1:50. Taki stan rzeczy jest ściśle związany z tym, aby początkujący inwestor mógł przyzwyczaić się do korzystania z niej i osiągania zarówno do zysków, jak i strat. Poza tym pamiętać należy, że z dźwignią finansową związany jest również pips.


Po co jest dźwignia finansowa i pips?

 

Na rynku Forex istnienie dźwigni finansowej jest uzasadnione. Została ona wprowadzona przede wszystkim po to, aby umożliwić osiąganie większych zysków prywatnym inwestorom, którzy nie posiadają solidnego kapitału początkowego. Dodatkowo trzeba wskazać na fakt, że transakcje przeprowadzane na rynku walutowym dotyczą zazwyczaj małych zmian w kursach. W praktyce zdarza się, że różnica może wynosić część jednego centa. W takiej sytuacji trudno mówić o konkretnych zyskach w szczególności przy inwestycjach krótkoterminowych. Inaczej mówiąc, korzystając z dźwigni finansowej inwestor ma możliwość szybciej uzyskać założony zysk. Wówczas różnica między kursami walut (która określana jest w pipsach) jest większa i tym samym zwiększa się zysk zainteresowanego.


Ryzykuj, ale z głową


Współcześnie dźwignie finansowe wykorzystywane są przez inwestorów praktycznie przy każdej inwestycji. Trzeba jednak wiedzieć, że częstym błędem – zwłaszcza osób, które rozpoczynają swoją przygodę na międzynarodowym rynku walutowym – jest nieostrożne korzystanie z dźwigni finansowej. Im jest ona wyższa, tym większe są szanse na pomnożenie kapitału, ale również odnotowanie strat. Dzieje się tak w momencie, w którym kurs pary walutowej zmienia się w przeciwnym kierunku niż ten, który został przewidziany przez inwestora. Z tego też względu tak ważne jest, aby korzystać z dźwigni finansowej w sposób przemyślany i zgodny z objętą na samym początku strategią.

Zmieniony: Poniedziałek, 22 Wrzesień 2014 13:09